Potřebujete pomoc?
Nechte nám zprávu nebo
volejte: 723 777 482

Tipy

Co je to VPN a proč se používá?

Autor
Jakub
publikováno
11.10.2021

Jedním ze stěžejních pravidel pro udržení Vaší bezpečnosti na internetu je správná ochrana. Mnoho z nás jistě zažilo situaci, kdy jsme seděli v kavárně a nutně jsme potřebovali připojení k internetu. Bez starostí jsme se připojili k nezabezpečené Wi-Fi a procházeli internet, svoje emaily i sociální sítě. Tím jsme ale velice usnadnili cestu hackerům a jejich útokům. Řešením pro tyto situace je právě VPN. Co to VPN je a jaký smysl má jeho používání? 

Jedním ze stěžejních pravidel pro udržení Vaší bezpečnosti  na internetu je správná ochrana. Mnoho z nás jistě zažilo situaci, kdy jsme seděli v kavárně a nutně jsme potřebovali připojení k internetu. Bez starostí jsme se připojili k nezabezpečené Wi-Fi a procházeli internet, svoje emaily i sociální sítě. Tím jsme ale velice usnadnili cestu hackerům a jejich útokům. Řešením pro tyto situace je právě VPN. Co to VPN je a jaký smysl má jeho používání? 


 VPN tedy virtuální privátní síť chrání Vaše údaje a soukromí online. Při připojování k veřejným sítím vytváří tzv. tunel, který šifruje Vaše informace a pomáhá zůstat v anonymitě, čímž chrání Vaši IP adresu, dokáže také skrýt Vaši polohu i  historii vyhledávání. Mnoho webových stránek totiž může uchovávat historii a spojovat ji například s Vaší IP adresou.


V dnešní době již existuje mnoho poskytovatelů služeb VPN. Měsíční poplatek činí v průměru 150 KČ a zajistí Vám téměř 100% ochranu před škodlivými vlivy, které by mohly napadnout Vaše zařízení. Doporučujeme nevyužívat v rámci bezpečnostního rizika bezplatných služeb VPN je také kompatibilní s většinou operačních  systémů, v řadě případů lze rozšíření integrovat přímo do prohlížeče. Používání VPN může být velice užitečné například při cestování. Jestliže víte, že si rádi zkravujte dlouhé chvíle na internetu a připojujete se k nezabezpečeným Wi-Fi sítím je opravdu nezbytná instalace VPN. 


Důležité je si při výběru služby VPN položit otázku, zda poskytovatel respektuje Vaše soukromí.

Smysl používání VPN je ochrana soukromí, proto i poskytovatel těchto služeb musí dbát na Vaší ochranu. Tyto služby by měly používat zásady tzv. no-log, což znamená, že nikdy nesmí sledovat a jakkoliv zaznamenávat Vaše online aktivity. 


Běžný spotřebitel používá přibližně 2-3 zařízení, Je vhodné, aby privátní síť obsahovaly všechny a vy jste byli chráněni na všech místech a na jakemkoliv z Vašich zařízení.  


My máme veřejnou službu Nord VPN


Další články